Falanca Kadın Portalı

Menopoz

Menopoz
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Menopoz genel olarak 40 yaşlarından başlayıp daha ileri yaşlara doğru ortaya çıkan bir durumdur. İlk önce adet düzensizliği olarak ortaya çıkar, daha sonra adet kanaması son bulur. Kelime anlamına baktığımız da ise son adet kanaması anlamına geldiğini görürüz.

Kadının yumurtalıklarının azalmasıyla ortaya çıkar. Bazen menapoz erken yaşta bile ortaya çıkabilir. Bu duruma ise erken menapoz denilmektedir. Adet kanaması kadın hayatının önemli bir bölümünü alır. Hayatımızın üçte birini bu kanama ile geçirmekteyiz. Belli bir yaşa geçtikten sonra bu kanamanın azaldığını farkederiz. Men0poz dönemi kadınlar için pek rahat geçmez. Mevsime bağlı olmaksızın ısınma ortaya çıkar. Terlemede menapoz geçirenlerin en büyük şikayetlerinden biri. Bu tarz durumlar kadınlarda stres, uyku bozukluğu ve kaygı gibi problemler ortaya çıkarır. Daha da önemli bazı hastalıklar meydana gelir. Bu durum kadın psikolojisinde kötü tahribatlara yol açar. Kadınlar birçok yerde kendilerini yetersiz hissederler. Cinsel hayatları devam etse bile kendilerini eskisi gibi hissetmezler. Vücutta hissedilen değişimler kadınları daha rahatsız eder. Böyle bir durum yaşayan yakınlarımıza daha anlayışlı yaklaşmamız gerekmektedir. Onların bu durumdan ne kadar kadar az zararla çıkarmanın yollarını düşünmeliyiz. Faydalı önerilerden bulunmalıyız.

Bu tarz problemler yaşayanlar kendilerini direk manapoza girmiş olarak kabul etmesinler. Çünkü bazen çok benzeyen durumlar farklı hastalığın belirtileri de olabilir. Bundan dolayısıyla hastalığımıza teşhis koymak için hekim yardımı almamız gerekir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ